Czy małe, średnie firmy potrzebują spedycji?
Wpisany przez gocar   
sobota, 09 sierpnia 2014 10:45

Czy małe, średnie przedsiębiorstwa produkcyjne,handlowe potrzebują spedycji?

Czy zawsze jest uzasadnione korzystanie z usług spedycyjnych,czy płacenie pośrednikowi jest dobrym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.Jeśli mamy do czynienia z lokalnymi,krajowymi transportami,które nie wymagają skomplikowanych czynności przeładunków,magazynowania,czynności celnych wydaje się,że angażowanie kolejnego ogniwa w łańcuchu logistycznym to zbędna kwestia.

Jeśli firma posiada swoich klientów w obrębie danego kraju,czy UE, to przewozy są czynnościa standardową,którą łatwo można zlecić bezposrednio przewoźnikowi po ustalonej stawce.

Całkiem podobnie rzecz się ma,jeśli przesyłane ładunki są wielkości,które wymagają obsługi jednego rodzaju pojazdu.Jeśli firma zleca przewozu nadal w obrębie kraju lub UE na różnego rodzaju wielkości auta,wtedy dobrze jest mieć na liście swoich dostawców usług transportowych takie przedsiębiorstwo,które posiada w swoim taborze zróźnicowane auta.

Cena,stawki przewozowe.Jednym z argumentów może być poziom stawki,jaki jest w stanie wynegocjować spedytor z przewoźnikiem ze wzgledu na znajomość rynku i specyfiki ładunków.Pytanie zatem,czy przewoźnik bezpośrednio nie może zaproponowac bardzo atrakcyjnej stawki jako ładunek częściowy lub ładunek całopojazdowy płatny w jedną strone? Naturalnie może,dodatkowo bez marży za czyności w organizacji taboru,przewozu.

Jaka jest zatem rola spedycji? Zaangażowanie spedytora,pośrednika w łańcuchu logistycznym jest uzasadnione jeśli przedsiębiorstwo produkcyjne,handlowe nadaje/odbiera ładunki różnych wielkości do różnych destynacji.Warto także zainteresować się usługami spedycyjnymi,jesli nasz ładunek pokona odcinek,ktory wymaga kilku rodzajów przewozów tzw transport intermodalny np droga lądowa,transport kołowy drogowy lub kolejowy, transport morski lub powietrzny.W takim przypadku korzystanie z usług spedytora jest korzystnym rozwiązaniem ze wzgledu na znajomość przepisów transportowych,dobrania odpowiedniego taboru,punktów przeładunkowych,terminów a także znajomość procedur celnych w przypadku ładunków spoza UE.

Reasumujac....dla prostych czynności transportowych najlepszym rozwiązaniem jest korzystać bezpośrednio z przewoźników różnej wielkości i sprawdzonych w środowisku.Dla przewozów o trudniejszym stopniu tj ładunki wymagające dodatkowych czynności tj przeładunki,magazynowanie,konsolidacje,zmiana gałęzi transportu w ramach obługi ładunku warto skorzystać z usług spedycji,aby obniżyć koszty transportu lub po prostu dla zaoszczędzenie czasu i nerwów przy organizowaniu przewozu i koncentrowanie się na rdzennej naszje działalnosci tj produkcji lub obsłudze klienta.

 
Czy strona jest łatwa w obsłudze?
 
cermag.gif

Gocar.com.pl - Transport Dystrybucja Przeprowadzki / kompleksowe przeprowadzki 2008 - 2011